SVT sänder valspecialer på teckenspråk, finska och samiska
Under valkvällen söndag 11 september sänder SVT, parallellt med valvakan, 15 minuter valspecial-program på teckenspråk, finska och samiska. Redaktionerna följer rösträkningen och intervjuar gäster i studion varvat med reportage. Självklart utökas valbevakningen också på respektive nyhetssajt.

– Inte minst i valtider har SVT:s nyheter på minoritetsspråk en viktig demokratisk uppgift. Våra redaktioner bevakar frågor som rör målgruppen extra mycket och förmedlar också de viktigaste allmänna nyheterna om valet, säger Michael Österlund, programchef för SVT:s lokala nyheter och nyheter på minoritetsspråk.
Nyhetstecken
Rapporter från teckenspråkiga valvakor i landet, reportage med en döv politiker och vi får även se vad partiledarna kan om teckenspråk. SVT:s teckenspråksredaktion följer rösträkningen kl. 21.15–21.30 i SVT2 samt på svt.se/nyheter/nyhetstecken. Programledare är Magnus Bergevin och Johanna Kankkonen.
SVT Uutiset
Hur ser Sveriges politiska karta ut när vallokalerna stänger? SVT Uutiset sammanfattar resultaten och stämningarna i SVT2 kl. 21.30–21.45 samt på svt.se/uutiset. Programledare är Osmo Tekoniemi och producent Pia-Mari Suomela.
– Vi står inför en europeisk energikris samtidigt som kriget i Ukraina fortsätter. Kan man lämna den långlivade blockpolitiken bakom sig? frågar sig SVT Uutisets valkommentator, statsvetare Jaakko Turunen från Södertörns högskola.
SVT Sápmi
Kvällens nordligaste valvaka sänds från Kiruna. SVT Sápmi sammanfattar resultaten och stämningarna kl. 21.45–22.00 i SVT2 samt på svt.se/nyheter/sapmi. Programledare är Ann Catrin Stenberg Partapuoli med gäster i studion.
SVT Play och SVT2 söndag 11 september kl. 21.15: Valspecial på teckenspråk, finska och samiska
-
Kunskap, prisutdelning och fest – Nobel 2023 i SVT
Äntligen dags för Nobelveckan! Den 3 december drar allt igång. Nyhet -
Historien om Sverige slår tittarrekord online
Är en faktaserie om Sveriges historia det som publiken önskar sig av en streamingtjänst? Svaret är ett rungande ja. Programserien Historien om Sverige... Nyhet -
SVT:s nya redaktion i Eksjö invigd
SVT har de senaste åren storsatsat på den lokala journalistiken och på att bygga ut antalet lokala redaktioner. Nu har den nya redaktionen i Eksjö inv... Nyhet -
Fem myror är fler än fyra elefanter fyller 50!
Den 19 november är det femtio år sedan det banbrytande barnprogrammet Fem myror är fler än fyra elefanter med Magnus Härenstam, Brasse Brännström och ... Nyhet -
SVT Nyheters Rysslandsdesk prisas för sin faktagranskning
Rysslandsdesken på SVT Nyheter har tilldelats Medieinstitutet Fojos pris för grävande journalistik Gyllene bjällran. De får priset för sitt arbete med... Nyhet -
Julen i SVT
David Batra, folkkär tv-personlighet, författare och komiker är årets julvärd på SVT. Klockan 15.00 tar han plats i julstudion för att tända det magis... Nyhet