I högsta nyhetsläge parallellsänds teckenspråkstolkning i SVT2
Vid extra viktiga nyhetslägen är det särskilt viktigt att alla ska kunna ta del av SVT:s livesändningar och extrainsatta nyhetssändningar. Därför har SVT:s företagsledning fattat beslut att vid extraordinära nyhetslägen då program i SVT1 bryts för nyhetssändning, så ska SVT parallellsända teckenspråkstolkning i SVT2.

Foto: SVT
Här hittar du SVT2:s sändningar i SVT Play:
Efter terrordådet på Drottninggatan i centrala Stockholm 2017 fick SVT kritik för att inte snabbt nog komma i gång med teckenspråkstolkning av extrasändningarna. Kritiken ledde till att teknik, organisation och rutiner sågs över för att snabbare kunna klara nyhetsuppdateringar till den teckenspråkiga publiken. SVT tog beslut om teckenspråkstolkning av nyheter inklusive beredskap för högsta nyhetsläge. En ny verksamhet byggdes upp och teckenspråkstolkning av Rapport 18 startade.
Under coronapandemin hade SVT Nyheter en omfattande bevakning av händelseutvecklingen och konsekvenserna av coronaviruset. Folkhälsomyndighetens pressträffar teckenspråkstolkades, vilket tekniskt löstes med en två-splitt-bild där tolken visades i bild i samma utsändning.
Natten till den 24 februari inledde Ryssland en storskalig invasion av Ukraina. Säkerhetsläget i Europa är sedan dess allvarligt och behovet av nyhetsbevakning enormt. Sverige har tagit ett historiskt beslut gällande Nato samtidigt som höstens val innebär en intensiv bevakning med många valprogram. Partiledarutfrågningarna, Duellen, Slutdebatten och Valvakan är några exempel av valprogram som teckenspråkstolkas parallellt i någon av broadcastkanalerna.
De senaste årens händelser har skapat en helt ny mediasituation som ställer höga krav. Det är viktigt att alla kan följa nyhetsläget i SVT, och tillgänglighetstjänsterna utvecklas ständigt för att bli ännu bättre. Parallellsänd teckenspråkstolkning i SVT2 vid högsta nyhetsläge är ytterligare ett steg framåt.
-
Kritiken mot Sverige och kriget faller platt
I DN debatt svarar SVT på kritikenLänk till annan webbplats. från Henrik Arnstad, Pär Frohnert och Mikael Nilsson. I den här komplementerande artikeln till den i DN svarar doku... Nyhet
-
HIGHLIGHTS – satsning på dokumentärer om framtidens nostalgi
Det som finns idag kan vara borta imorgon. I en föränderlig samtid bjuder SVT, Film i Skåne, Film i Väst och Filmpool Nord in erfarna filmskapare att ... Nyhet -
”I sådana här tider behövs SVT extra mycket”
Just nu pågår Almedalsveckan på Gotland. SVT arrangerade bland annat ett öppet seminarium, även sänt i SVT Forum, med rubriken: Hur rustar vi samhälle... Nyhet -
Johan Eriksson blir teknikdirektör på SVT
Nyhet -
Niklas Svensson ny Europakorrespondent för SVT
Skärpta gränser. Politiska förflyttningar. Och ett EU i ständig förändring. I en tid när Europas riktning formas på nytt får SVT en ny röst på plats i... Nyhet -
SVT har uppfyllt sitt public service-uppdrag för 2024
SVT har uppfyllt sitt public service-uppdrag för 2024. Det konstaterar granskningsnämnden i sin årliga bedömning som kom i dag. Nyhet