Susanne Junkala ny redaktionschef för SVT Nyheter Värmland
Susanne Junkala har utsetts till redaktionschef och ansvarig utgivare för SVT Nyheter Värmland. Hon har lång erfarenhet av lokala nyheter, framför allt från TV4 där hon bland annat varit chef för redaktionen i Trollhättan.
Susanne Junkala började arbeta journalistiskt som tonåring då hon fick jobb som reporter på Ludvika tidning, Bergslagsposten och Radio Dalarna. Under sina dryga 20 år inom TV4:s lokala verksamhet hade hon olika roller som reporter, programledare och nyhetschef. De sista fem åren på TV4 var hon chef för TV4 Nyheterna Väst i Trollhättan.
- Jag är stolt och hedrad över att få bli redaktionschef på SVT Värmland. Den lokala journalistiken är viktig. Den berör och gör skillnad. Det ska bli oerhört spännande att tillsammans med redaktionen utveckla de lokala nyheterna, säger Susanne Junkala.
De senaste åren har Susanne Junkala arbetat som kommunikationschef. Först i Kungälvs kommun och därefter på det kommunala bolaget Älvstranden Utveckling i Göteborg. Sedan mars 2021 är Susanne chef för staben kommunikation och kansli i Vänersborgs kommun.
- Susanne är en skicklig ledare som lett flera förändringsprocesser. Hon är driven och insiktsfull och har en god förmåga att få människor med sig och arbeta mot uppsatta mål. Som nyhetschef för TV4 i Trollhättan utvecklade hon redaktionen till att bli nyhetsledande kring Saab under de stormiga åren före bilfabrikens nedläggning.
- Det i kombination med hennes långa erfarenhet och kunskap om lokal journalistik och rörlig bild kommer vara väldigt betydelsefullt för SVT Nyheter Värmland säger Josefin Ziegler, nyhetschef för Lokala nyheter söder.
Susanne Junkala efterträder Tomas Skoglund som lämnade sin tjänst tidigare i höstas för nytt jobb inom NWT media. Hon börjar på SVT i månadsskiftet januari-februari 2022.
-
Helena Olsson leder arbetet med SVT:s nya företagsstrategi
SVT startar nu arbetet med att ta fram en ny företagsstrategi som ska gälla från 2026. Nyhet -
Christofer Brask ny nyhetschef och Daniel Kederstedt ny utrikeschef på SVT Nyheter
Christofer Brask blir ny nyhetschef och biträdande programchef på SVT Nyheter. Daniel Kederstedt, idag redaktionschef på SvD, blir ny utrikeschef. Nyhet -
Premiär för Nyhetskoll! Här är redaktionen som ska göra nyheter för tonåringar
Den 31 januari är det premiär för UR:s och SVT:s gemensamma satsning Nyhetskoll, nyheter för tonåringar. Med fokus på trovärdighet och relevans ska sa... Nyhet -
SVT:s julprogram lockade storpublik
Publiken har hittat många tv-favoriter hos SVT i jul. En stor bredd av program, såväl underhållningsprogram, dokumentärer, dramaserier och familjeprog... Nyhet -
Tomas Nordenskiöld ny programledare för Agenda
Tomas Nordenskiöld, politikreporter på Expressen, blir ny programledare för Agenda. Han börjar på SVT i slutet av januari. Nyhet -
60 miljoner kronor insamlat och tittarrekord för Musikhjälpen på SVT Play
Det var med lite vemod sista gänget från SVT och Sveriges radio packade våra tekniktrailers och lämnade Sundsvall efter 144 timmars direktsändningsmar... Nyhet