SVT vann sex Kristaller
På torsdagskvällen den 1 september delades årets Kristaller ut under direktsändningen från Cirkus i Stockholm. Det blev sammanlagt sex Kristaller till SVT.
.jpg)
Några av kvällens SVT-vinnare. Foto: Karin Törnblom
På torsdagskvällen den 1 september delades årets Kristaller ut under direktsändningen från Cirkus i Stockholm. Det blev sammanlagt sex Kristaller till SVT.
– Vilken fantastisk kväll. Det är glädjande att SVT återigen visar att vi är urstarka på tv-berättande! Vi har de bästa kreatörerna och talangerna hos oss och dom ska vi vara rädda om. Varmt grattis till alla vinnare och tack för allt begåvat slit, säger Eva Beckman, programdirektör på SVT.
22 statyetter delades ut till tv-insatser under det gångna året. 16 pristagare utses av vinnarjuryn och fyra av publiken. Dessutom delas ett Hederspris ut, utdelat av Kristallens styrelse, samt ett pris till Årets bästa program i alla kategorier, som utses av vinnarjuryn och delas ut sist på galan.
SVT vann Kristallen-kategorierna:
- Årets tv-drama – Deg
- Årets nyheter- och aktualitetsprogram - 30 minuter
- Årets granskning - Uppdrag Granskning: Ericsson och IS
- Årets dokumentär - Världens vackraste pojke.
- Årets tävlingsreality - Allt för Sverige
- Årets faktaprogram: Under kniven – SVT

Under kniven tog hem kategorin Årets faktaprogram.
-
Hatet nominerat till Stora journalistpriset
Årets nomineringar till Stora Journalistpriset är presenterade. Nyhet -
Klart med publicistiska chefer inom SVT:s lokala nyheter
Rekryteringen av fem publicistiska chefer inom SVT:s lokala nyheter är nu klar. Det blir Kristofer Naess, Samira Othman, Geronimo Åkerlund, Anton Sven... Nyhet -
Josephine Keyser Hattevig är Nyheter & Samhälles chef unga
Just nu tar SVT:s nya programområde Nyheter & Samhälle stora steg i förändringsarbetet, med publiken i fokus. Den nya rollen chef unga, som tillträds ... Nyhet -
SVT på Totalförsvarsmässan
Den 20–22 oktober finns SVT på plats på Totalförsvarsmässan på Stockholmsmässan i Älvsjö. Nyhet -
Nordisk public service i gemensam överenskommelse: förstärker samarbetet kring säkerhet och beredskap
Vad händer om Sveriges befolkning plötsligt förlorar tillgången till sina nationella nyheter och information under en allvarlig kris? I dagens säkerhe... Nyhet -
Snart behöver du logga in på SVT Play
Snart kommer du behöva logga in för att titta på SVT Play i mobil- och tv-appen. Tittar du via webben (svtplay.se) behöver du inte logga in. Tittar du... Nyhet