I högsta nyhetsläge parallellsänds teckenspråkstolkning i SVT2
Vid extra viktiga nyhetslägen är det särskilt viktigt att alla ska kunna ta del av SVT:s livesändningar och extrainsatta nyhetssändningar. Därför har SVT:s företagsledning fattat beslut att vid extraordinära nyhetslägen då program i SVT1 bryts för nyhetssändning, så ska SVT parallellsända teckenspråkstolkning i SVT2.

Foto: SVT
Här hittar du SVT2:s sändningar i SVT Play:
Efter terrordådet på Drottninggatan i centrala Stockholm 2017 fick SVT kritik för att inte snabbt nog komma i gång med teckenspråkstolkning av extrasändningarna. Kritiken ledde till att teknik, organisation och rutiner sågs över för att snabbare kunna klara nyhetsuppdateringar till den teckenspråkiga publiken. SVT tog beslut om teckenspråkstolkning av nyheter inklusive beredskap för högsta nyhetsläge. En ny verksamhet byggdes upp och teckenspråkstolkning av Rapport 18 startade.
Under coronapandemin hade SVT Nyheter en omfattande bevakning av händelseutvecklingen och konsekvenserna av coronaviruset. Folkhälsomyndighetens pressträffar teckenspråkstolkades, vilket tekniskt löstes med en två-splitt-bild där tolken visades i bild i samma utsändning.
Natten till den 24 februari inledde Ryssland en storskalig invasion av Ukraina. Säkerhetsläget i Europa är sedan dess allvarligt och behovet av nyhetsbevakning enormt. Sverige har tagit ett historiskt beslut gällande Nato samtidigt som höstens val innebär en intensiv bevakning med många valprogram. Partiledarutfrågningarna, Duellen, Slutdebatten och Valvakan är några exempel av valprogram som teckenspråkstolkas parallellt i någon av broadcastkanalerna.
De senaste årens händelser har skapat en helt ny mediasituation som ställer höga krav. Det är viktigt att alla kan följa nyhetsläget i SVT, och tillgänglighetstjänsterna utvecklas ständigt för att bli ännu bättre. Parallellsänd teckenspråkstolkning i SVT2 vid högsta nyhetsläge är ytterligare ett steg framåt.
-
Josephine Keyser Hattevig är Nyheter & Samhälles chef unga
Just nu tar SVT:s nya programområde Nyheter & Samhälle stora steg i förändringsarbetet, med publiken i fokus. Den nya rollen chef unga, som tillträds ... Nyhet -
SVT på Totalförsvarsmässan
Den 20–22 oktober finns SVT på plats på Totalförsvarsmässan på Stockholmsmässan i Älvsjö. Nyhet -
Nordisk public service i gemensam överenskommelse: förstärker samarbetet kring säkerhet och beredskap
Vad händer om Sveriges befolkning plötsligt förlorar tillgången till sina nationella nyheter och information under en allvarlig kris? I dagens säkerhe... Nyhet -
Snart behöver du logga in på SVT Play
Snart kommer du behöva logga in för att titta på SVT Play i mobil- och tv-appen. Tittar du via webben (svtplay.se) behöver du inte logga in. Tittar du... Nyhet -
Vi fördjupar samarbetet ytterligare mellan public service-bolagen
SVT, Sveriges Radio och UR tar nu ytterligare steg i samarbetet mellan bolagen. Genom att arbeta mer tillsammans vill vi använda våra resurser mer eff... Nyhet -
Fördjupande journalistik, barn & unga och SVT Play i fokus när Nyheter & Sport förändras
Ambitionen är att både sänka kostnader och samtidigt kunna satsa mer på fördjupande journalistik, utbud för barn & unga och SVT Play. Nyhet