Prix Italia till Whiskey on the rocks för bästa drama

SVT:s dramaserie Whiskey on the rocks, med Rolf Lassgård i huvudrollen, vann priset för bästa dramaserie när världens äldsta tv-festival Prix Italia belönade de senaste årets mest framstående tv-produktioner. Regissören Björn Stein mottog priset tillsammans med producenten Jan Marnell vid prisceremonin i Neapel.

Björn Stein, regissör och Jan Marnell, producent för Whiskey on the rocks tog emot priset.

Det italienska public service-bolaget RAI arrangerar tävlingen, som är en av de mest prestigefulla i branschen. Whiskey on the rocks tävlade mot den franska serien Kaboul och tyska Ein Mann seiner Klasse (Where we come from).

– Vi är så glada att serien nu inte bara prisas av den stora publiken utan även av Prix Italia-juryn, säger SVT:s dramachef Johanna Gårdare.

Hon fortsätter:

– Det säger något om hur viktig den är och hur mycket vi behöver dramaserier som hjälper oss att förstå vår historia, reflekterar sin samtid och visar hur de hänger ihop.

– Att vinna det prestigefyllda Prix Italia för årets bästa dramaserie är bortom alla våra förväntningar och ännu ett bevis på ett enastående teamwork. Vi gjorde en sann satirserie om män med makt, hyckleri, en strandad u-båt och alkohol — och världen skrattade. Det säger allt om tiden vi lever i, säger seriens manusförfattare och exekutiva producent Henrik Jansson-Schweizer.

– Sjukt stolt över att kunna föra ut svenskt drama på den internationella arenan, säger regissören Björn Stein.

– Det känns både speciellt och väldigt roligt att vinna Prix Italia. Att se programmet nå en enorm publik både i Sverige och internationellt – och samtidigt väcka debatt i en tid som präglas av krig och oro – är en fantastisk bekräftelse på kraften i berättelser som vågar ta risker, säger Patrick Nebout, exekutiv producent.

Tidigare i år fick serien även det svenska tv-priset Kristallen för i kategorin: Årets komedi och humor.

Priset delades ut den 24 oktober under Prix Italia som i år gick av stapeln i Neapel den 20-24 oktober.

SVT och Disney+ samproducerade serien tillsammans med Skyverse WOTR – ett Humanoids-företag, som också producerade serien.