Damernas fotbolls-VM 2027 visas i SVT
Senaste fotbolls-VM för damer slutade med bronsmedaljer för Sverige. Nästa VM spelas i Brasilien 2027 – och nu står det klart att mästerskapet kommer sändas i SVT och TV4.

Kvalmatch för det svenska landslaget. Fotograf: Niclas Jönsson/Bildbyrån
– Ett VM har en förmåga att samla publiken och skapa gemenskap. Vi ser fram emot en lång, härlig mästerskapssommar, säger SVT:s sportchef Max Bursell.
Sommaren 2027 spelas fotbolls-VM för damer i Brasilien - för första gången spelas mästerskapet i Sydamerika. Sverige, under nya förbundskaptenen Tony Gustavsson, inleder VM-kvalet i februari 2026. SVT har sedan tidigare rättigheterna till Sveriges matcher i kvalspelet till VM 2027.
– Efter sommarens EM och det stora intresset hos publiken känns det väldigt roligt att kunna erbjuda ännu mer damfotboll och möjligheten att följa landslaget hela vägen till och under VM i Brasilien, säger Anna Careborg, nyhets- och sportdirektör.
SVT delar på VM-rättigheterna med TV4, och det blir första gången sedan 1999 som ett fotbolls-VM för damer visas i SVT.
– Fotbollsmästerskapen engagerar de allra flesta i Sverige, de stora sportmästerskapen är en viktig del av vårt utbud. Därför är vi jätteglada att vi redan nu gjort klart med rättigheten till fotbolls-VM 2027 tillsammans med TV4, säger SVT:s sportchef Max Bursell.
VM i Brasilien spelas 24 juni-25 juli 2027.
-
Bluffannonser på Facebook polisanmäls – lurar oskyldiga och utnyttjar journalister
Kända journalister på SVT och TV4 utnyttjas i bluffannonser på Facebook. Det är fejkade annonser som lurar många människor på stora summor pengar. SVT... Nyhet -
Julen i SVT 2025
Välkommen till julen i SVT som är fylld med både gamla och nya traditioner samt mycket annat. Siw Malmkvist är årets julvärd som gör tittarna sällskap... Nyhet -
Nobel 2025 i SVT
Våra välkända profiler guidar tittarna med varm hand genom alla Nobelfestligheter. Från förberedelserna inför, till prisutdelningarna, konserten och d... Nyhet -
Stora Journalistpriset 2025 – dubbelt upp för SVT
Under torsdagskvällen presenterades vinnarna av Stora Journalistpriset. SVT vann i kategorin Årets förnyare för dokumentären Gaza – till sista andetag... Nyhet -
Gyllene Bjällrans hederspris till Lilla Aktuellt
Lilla Aktuellt har tilldelats Gyllene Bjällrans hederspris för sin satsning ”Hur vet jag om det stämmer?”. Nyhet -
Jorden 2025 – en hälsokontroll av vår planet
På en timme ger Jorden 2025 hela bilden av hur det står till med vår planet. Nyhet