Tre nomineringar till SVT i Prix Europa

I år fick SVT tre nomineringar i Prix Europa. Försvinn eller dö är nominerat i kategorin Video Documentary, Uppdrag gransknings Gängskolan är nominerat i kategorin Video Investigation och Gaminghörnan Live i kategorin Digital Media.

Tre nomineringar till SVT i Prix Europa

Försvinn eller dö, Video Documentary

Följ med SVT:s team in i hjärtat av Israel-Palestina-konflikten och ned i dess djupaste sprickor. Möt de extrema rösterna på båda sidor - de som avvisar fred, förkastar en tvåstatslösning och kräver hela landet för sitt eget folk. Beväpnade och redo för strid, är de beredda att offra allt för sitt land. En produktion av Gilda Hamidi-Nia och Linda Hörnqvist.

Gängskolan, Video Investigation

Det börjar som en vanlig skoldag - innan den är slut kommer en pojke att ha skjutit sin klasskamrat i huvudet. Det är brutalt, men kanske inte så förvånande. Något har hänt i den svenska skolan. Drogförsäljning sker på lektionstid. Vapen göms i skåp. På skolgårdar rekryterar gängens barnsoldater sina klasskamrater. Reportern Karwan Faraj undersöker vad som pågår bakom väggarna på det som en gång betraktades som den tryggaste platsen.

Gaminghörnan LIVE, Digital Media

Live-sänt gamingprogram för barn på teckenspråk, finska och samiska. Programledarna sänder live och spelar olika populära spel tillsammans med barnen. Tittarna kan chatta, skicka in bilder och delta i omröstningar om vad som ska hända i programmet. En spännande nyhet för den senaste säsongen var ett Roblox-event som ägde rum parallellt med livesändningarna, där tittarna kunde spela tillsammans med programledaren.

Här kan nu läsa mer i Prix Europa och övriga nomineringar Nominations 2025 — PRIX EUROPA Länk till annan webbplats.