Johan Eriksson blir teknikdirektör på SVT
%20Johan%20Eriksson.jpg)
Johan Eriksson. Foto: Peter Cederling
Nu är det klart att Johan Eriksson blir ny teknikdirektör på SVT. Johan är idag chef för Googles analytiker och specialister i Norra Europa och ordförande för den styrgrupp som möjliggör bättre verktyg och strategier för Googles experter i Europa, Mellanöstern och Afrika. Han leder Googles program inom AI för beslutsfattare och är en del av AI-strategigruppen samt arbetar med global innovation inom teknik för lärande. Han tillträder sitt nya jobb den 1 november 2025.
– SVT är en viktig aktör för att hjälpa samhället att navigera en värld i snabb förändring. I en värld som hela tiden förändras blir lärande och innovation den enda hållbara strategin. Jag ser fram emot att ta mig an den förändringen tillsammans med hela organisationen, säger Johan Eriksson.
SVT står inför stora förändringar. Publiken flyttar sig från tablålagd tv till SVT:s digitala tjänster som blir ännu viktigare i det kommande teknikneutrala sändningstillståndet. AI och ny teknik förändrar tv-produktionen. Säkerhetsläget har försämrats. Som teknikdirektör kommer Johan ta nästa steg i att utveckla SVT:s tekniska infrastruktur och användning av data. Han ansvarar också för att tillsammans med företagets experter utveckla produktionssätt, verktyg och lösningar som förbättrar SVT:s digitala tjänster.
– Johan är en prisbelönt ledare med stor erfarenhet av att leda experter och skapa struktur och hållbarhet i komplexa tekniska miljöer. Han för med sig en kunskap om data, AI och nya användarbeteenden. I en alltmer komplex och snabbrörlig omvärld är jag säker på att Johan kan både lyfta fram och utveckla vår interna expertis, säger Anne Lagercrantz vd SVT.
Johan Eriksson är civilingenjör i industriell ekonomi vid KTH och utbildad vid både Indian Institute of Technology och Stanford University. Han är en uppskattad föreläsare och har stöttat en rad samhällsviktiga myndigheter och företag i deras digitala transformation.
Johan Eriksson kommer leda Produktion och Teknikenheten, med ansvar för SVT:s cirka 650 experter och specialister inom produktion och teknik samt ansvara för driften av tekniken på SVT:s alla 50 kontor. Tjänsten har också övergripande ansvar för IT-säkerhet och investeringsbudget, liksom för interna och externa verktyg, licenser, molnlösningar och elsäkerhet.
-
Fyra SVT-nomineringar till Stora Journalistpriset
Nu har nomineringarna till Stora journalistpriset 2025 offentliggjorts. SVT har fyra nomineringar i kategorierna Årets berättare, Årets förnyare och Å... Nyhet -
Kristian Lindquist blir strategi- och beredskapsdirektör
Utökat ansvarsområde från den 1 januari Nyhet -
Prix Italia till Whiskey on the rocks för bästa drama
SVT:s dramaserie Whiskey on the rocks, med Rolf Lassgård i huvudrollen, vann priset för bästa dramaserie när världens äldsta tv-festival Prix Italia b... Nyhet -
Christina Hill, Petter Bragée och Helena Olsson nya programområdeschefer
Nu är det klart att Christina Hill, Helena Olsson och Petter Bragée blir programområdeschefer i SVT:s nya division för Program. De kommer ingå i progr... Nyhet -
SVT klandras för utpekande av förskolepedagog
Följande artikel är ett uttalande av Mediernas Etiknämnd Nyhet -
TV4 och SVT går samman i nytt AI-initiativ för att driva kreativ utveckling i mediebranschen
AI förändrar just nu medielandskapet i grunden. På bara några år har generativ AI revolutionerat hur vi kan skapa och utveckla innehåll, från text och... Nyhet