Christofer Brask ny nyhetschef och Daniel Kederstedt ny utrikeschef på SVT Nyheter
Christofer Brask blir ny nyhetschef och biträdande programchef på SVT Nyheter. Daniel Kederstedt, idag redaktionschef på SvD, blir ny utrikeschef.

Christofer Brask och Daniel Kederstedt
Tjänsterna är nyinrättade, och en del i det stora förändringsarbete som startats inom SVT Nyheter. Karin Ekman, ansvarig utgivare och programchef på SVT Nyheter:
– I en tid präglad av oro, polarisering och omvälvande nyhetshändelser har SVT ett särskilt ansvar. Vi måste klara av att möta publikens behov, nu och under kommande år, och då måste vi anpassa våra arbetssätt och roller. Det här är ett första steg i att skapa rätt förutsättningar för redaktionen framåt, säger Karin Ekman.
I Christofer Brasks uppdrag ingår att stärka redaktionens nyhetsarbete samt ett särskilt ansvar för den planerade och fördjupande journalistiken.
– Det är en ynnest att få utveckla journalistiken tillsammans med alla engagerade kollegor och säkra att Sveriges bästa nyhetsredaktion fortsätter utvecklas i takt med tiden. Vi behöver förstås bli bättre på att nå unga, men också de grupper som undviker att ta del av nyheter eller misstror traditionella medier. Jag kan inte tänka mig ett viktigare och roligare uppdrag, och inte heller ett mer utmanande, säger Christofer Brask.
Daniel Kederstedt, som blir ny utrikeschef, blir ansvarig för SVT:s utrikesgrupp och korrespondentnätverk med närvaro över hela världen.
– Jag är oerhört peppad att få komma till SVT och kasta mig in i den förändringsresa som pågår. Här finns en chans att fortsätta bryta ny mark och skapa utrikesjournalistik med skyhöga ambitioner. Jag ser fram emot att, tillsammans med de skickliga medarbetarna på SVT, utveckla och vässa journalistiken – att i en tid av snabb förändring göra den ännu mer engagerande, fördjupande och relevant, säger Daniel Kederstedt.
Karin Ekman, programchef och ansvarig utgivare på SVT Nyheter om rekryteringarna:
– Christofer Brask och Daniel Kederstedt är skickliga publicister som lett framgångsrika journalistiska utvecklingsprojekt. Jag är väldigt glad över att de kliver in i dessa nyckelroller, och ser fram emot vad de kommer att kunna åstadkomma tillsammans med redaktionen.
Christofer Brask har tidigare varit planeringschef och ansvarig för granskande journalistik. Innan han kom till SVT Nyheter har han bland annat varit politik- och samhällschef på Expressen.
Daniel Kederstedt har under de senaste åren arbetat som redaktionschef och ställföreträdande ansvarig utgivare på Svenska Dagbladet, med ett särskilt fokus på att utveckla journalistiken. Han har tidigare bland annat varit tidningens korrespondent i New York samt chef för SvD Näringsliv.
Båda kommer att verka som ställföreträdande ansvariga utgivare.
-
SVT kommenterar regeringens promemoria om marknätskostnader
Den 30 juni publicerade regeringen en promemoria om hur public service-bolagen ska kompenseras för ökade kostnader för marknätet 2026 och 2027. Promem... Nyhet -
SVT:s valprogram – det här är programledarna
Det blir de här fyra programledarna som leder SVT:s stora valprogram i höst: Anders Holmberg, Camilla Kvartoft, Elisabeth Marmorstein och Fouad Youcef... Nyhet -
Här är SVT:s nya ledning för Medieteknologi
De tillträder som ny ledningsgrupp den 1 oktober. Nyhet -
Christoffer Wendick och Rebecca Haimi SVT:s nya Ukrainakorrespondenter
Det fullskaliga kriget i Ukraina är inne på sitt femte år. Nu växlar SVT upp bevakningen med Christoffer Wendick och Rebecca Haimi som nya Ukrainakorr... Nyhet -
SVT:s Valkompass – inte en utan 312
Idag lanseras SVT:s 312 valkompasser. Bakom tjänsten ligger ett stort researcharbete av journalister från hela landet och flera mediebolag. I Valkompa... Nyhet -
Michael Österlund utsedd till vd för LO Mediehus
SVT:s programdirektör Michael Österlund blir ny vd för LO Mediehus. Han arbetar kvar på SVT till 31 oktober. Eva Beckman blir ensam ansvarig direktör ... Nyhet