Tilde Lewin och Carl Fridh Kleberg nya korrespondenter för SVT
SVT har utsett två nya utrikeskorrespondenter. Tilde Lewin blir korrespondent i Peking och Carl Fridh Kleberg i Moskva.

Tilde Lewin och Carl Fridh Kleberg foto: Marco Nilson/SVT
Till hösten får SVT en ny korrespondent i Asien. Tilde Lewin tar över i Peking efter Ulrika Bergsten. Tilde är i dag utrikesreporter i Stockholm, men har i många år varit frilansjournalist med Kina som sitt specialområde.
- Peking är min stad, jag bodde ju där i fem år och jag längtar alltid tillbaka, säger Tilde Lewin. Jag längtar till att komma ut på landet, ut i städerna och in på folks arbetsplatser. Och prata prata prata med folk.
Tilde Lewin har bott i Kina i flera år och talar mandarin.
- Jag är väldigt glad att vi kan tillsätta en korrespondent i Peking som behärskar språket – det är självklart en stor tillgång, säger Pia Bernhardson, utrikeschef på SVT. Och Kina är det ju huvudsakliga bevakningsområdet för SVT:s Asienkorrespondent, med tanke på den stora betydelse Kina har i dag på så många plan.
- Kinas vägval påverkar oss i Sverige, i Asien – i hela världen förstås, säger Tilde Lewin. Jag ser jag fram emot att rapportera om politiken, men också att fånga upp mer vardagliga frågor. Vad händer med digitaliseringen, relationer människor emellan? Vad läser folk, vad tittar dom på – i Peking till Ho Chi Minh-staden?
SVT:s nuvarande Asienkorrespondent, Ulrika Bergsten, återvänder i sommar till Stockholm efter nära fyra år på plats i Peking.
Carl Fridh Kleberg blir ny korrespondent i Ryssland
Carl Fridh Kleberg tillträder tjänsten i höst. Han efterträder Bert Sundström som då återvänder till SVT:s hemmaredaktion i Stockholm.
Carl bodde som barn i Ryssland vid tiden för Sovjetunionens sammanbrott och har hela sitt liv haft en stark relation till landet. Han har också tidigare varit tidningen Expressens korrespondent i Moskva. Sedan några år tillbaka är han utrikesreporter på SVT, med bakgrund på SVT:s onlineredaktion. Han var också med i redaktionen som startade SVT:s Utrikesbyrån.
- Utrikesjournalistik kan ibland uppfattas som en sorts avlägsen lyxverksamhet utan praktisk betydelse för en svensk tittares vardag, säger Carl Fridh Kleberg. Nu håller jag förstås inte med och vad gäller Ryssland är det ju så tydligt tvärtom. Det är en regional stormakt som Sverige och svenskar tvingas förhålla sig till och som SVT har ett viktigt uppdrag att skildra på ett korrekt sätt.
Kriget i Ukraina har förstås gjort bevakningen i Ryssland allt viktigare, men också så mycket svårare. Nya medialagar har inskränkt yttrandefriheten ytterligare.
- Jag är mycket väl medveten om svårigheterna att idag rapportera från Ryssland, men man ska komma ihåg att det är i första hand de ryska medierna som drabbas, säger utrikeschef Pia Bernhardson. SVT vill så långt det är möjligt upprätthålla bevakningen på plats. Hur ska vi annars kunna berätta om det som sker i Ryssland, om vi inte är på plats?
Bert Sundström återvänder hem efter fem år som SVT:s korrespondent i Moskva.
-
Guldspadar till SVT Nyheter Skåne, Uppdrag granskning och Diamant Salihu
Varje år delar Föreningen Grävande Journalister (FGJ) ut guldspadar för den bästa undersökande journalistiken från året som varit. I år tävlade 30 grä... Nyhet -
Backa småkrypen med Sommarlov
Måndag 13 juni är det premiär för klassikern Sommarlov. Alla barns morgonkompis. Varje dag hela sommaren blir det somrigt och roligt häng med Malin Ol... Nyhet -
Året med SVT – ny sajt som ger kortversion av public service-redovisningen
SVT redovisar varje år hur företaget har levt upp till public service-uppdraget. Dessa så kallade ”public service-redovisningar” lämnas till regeringe... Nyhet -
Nya redaktionen i Dorotea invigd
Måndagen den 9 maj invigdes SVT:s nya redaktion i Dorotea. Redaktionen blir därmed den 46:e och är en del i den långsiktiga satsning som SVT gör för a... Nyhet -
SVT söker aspiranter till SVT Sápmi och SVT Uutiset
Aspirantprogrammet är ett praktik/utbildningsprogram som pågår under i sju månader med start i mitten av november 2022. SVT söker nu fyra aspiranter s... Nyhet -
Ny kollega ska öka perspektiven inom den svenska mediebranschen
Utbildningen Ny Kollega vänder sig till personer som har en journalistisk arbetslivserfarenhet och/eller utbildning utanför Sverige och som vill bli v... Nyhet