SVT har högst förtroende av alla medier enligt SOM
Idag presenterade SOM-institutet vid Göteborgs universitet de första resultaten i den nationella och årliga SOM-undersökningen.
Idag presenterade SOM-institutet vid Göteborgs universitet de första resultaten i den nationella och årliga SOM-undersökningen. En del av undersökningen handlar om allmänhetens förtroende för medier. Undersökningen visar att 74% har ganska eller mycket stort förtroende för SVT, en ökning med en procentenhet sedan förra året och högst av samtliga undersökta medier. Undersökningen gjordes under perioden september 2019 – januari 2020.
- Två mätningar under våren visar på ett högt förtroende för SVT och att siffrorna ökar sedan förra året. Svenska folket ska kunna lita på SVT, inte minst när samhället sätts på prov. Vårens förtroendemätningar gjordes före corona och det blir intressant att följa mätningar som kommer att göras framöver kopplat till mediernas rapportering om krisen. Vi ser just nu att många går till SVT för att följa rapporteringen kring corona-viruset och förra veckan hade SVT online drygt 8 miljoner unika besökare, dubbelt så många som vanligt, säger Hanna Stjärne, vd SVT.
I Förtroendebarometern som kom för några veckor sedan ökade SVT med en procentenhet jämfört med förra året.
- Forskning visar att närhet, både geografisk och känslomässig, bygger förtroende. Därför är jag glad att SVT de senaste åren kraftigt utökat antalet redaktioner runt om i Sverige till 38, med målet att på sikt komma upp i 45, säger Hanna Stjärne.
Här analyserar SVT:s strategichef Henrik Selin vårens två förtroendemätningar.
Både Nyhetsdivisionen och Programdivisionen jobbar aktivt med förtroendefrågan i det dagliga arbetet, läs gärna Anne Lagercrantz och Carolina Källeståls texter på SVT-bloggen.
Här kan du läsa SOM-undersökningen Länk till annan webbplats.
-
Ulrika Bergsten blir SVT:s nya Europakorrespondent
Ulrika Bergsten har utsetts till ny Europakorrespondent för SVT. Hon tillträder tjänsten, som är placerad i Bryssel, efter sommaren. Nyhet -
Sommaren i SVT
Som det gamla ordspråket lyder. det finns inget dåligt sommarväder, om det regnar kan man se på tv. Här kan ni läsa om ett urval av det som visas i SV... Nyhet -
Loreen tog historisk seger i Eurovision Song Contest
Loreen och teamet bakom låten Tattoo golvade Europa och Loreen har nu som enda svensk vunnit tävlingen två gånger. Sverige är nu i kapp Irland, som de... Nyhet -
Nina Funke utsedd till tf programchef för lokala nyheter
Nina Funke, nyhetschef i norra Sverige, blir tf programchef för lokala nyheter och nyheter på minoritetsspråk. Hon kommer sitta med i ledningen för SV... Nyhet -
Väljarströmmarna 2022 – hela analysen av Valu klar
SVT bjuder in till ett seminarium om allt som finns att veta om väljarströmmarna i valet 2022. Nyhet -
Förändringar i ledningen för SVT
Anne Lagercrantz har utsetts till vice vd för SVT, en ny tjänst med ansvar för SVT:s kanaler och tjänster, planering och publicering, säkerhet och ber... Nyhet