SVT ska kunna nås av alla
SVT:s teknikdirektör om hur sättet att se på tv dramatiskt förändrats och om riktlinjer för SVT:s innehåll och tjänster på andras plattformar.

Sättet vi ser på tv på har förändrats dramatiskt över tid. Från tv:s barndom fram till 80-talet kunde svenskarna enbart ta del av tv genom marknätet. Sedan kom tv via satellit och utvecklingen fortsatte med kabel-tv, IPTV och internet. Över internet finns sedan en rad sätt att ta del av innehållet: över öppna internet (som att surfa in direkt på svtplay.se i en webbläsare), appar i mobiler, smart-tv-apparater och i mediaspelare som Apple tv och Chromecast.
SVT är till för alla och ska kunna nås av alla. Det är centralt inte minst utifrån SVT:s säkerhets- och beredskapsuppdrag. Även i den allvarligaste kris ska nyheter och tv-program fortsätta att nå alla i Sverige. Under det senaste året har vi sett att människor har samlats kring SVT:s rapportering online och i broadcast för att ta del av samhällsinformation, nyheter och granskningar gällande pandemin, men även för att få sällskap och gemenskap. Under våren använde 86 % av svenskarna SVT varje vecka. Under hösten har kanske informationsbehovet dämpats något, men tv:s roll som sällskap har inte gjort det. I denna mörka tid när pandemins andra våg sköljer över oss lockar program som På Spåret och Luciamorgon rekordpublik. Och snart är julen här, när fler kommer att sitta ensamma eller fira jul med enbart de närmaste. Därför satsar SVT på ett stort julutbud Pdf, 12.5 MB. som ska kunna ge publiken en känsla av gemenskap, värme och en stunds eskapism.
För att kunna nå ut till alla i Sverige med innehållet arbetar SVT för att finnas också över satellit, i kabel-tv, IPTV och internet, fast kraven i SVT:s reglering bara gäller sändningar i marknätet. SVT lägger stor kraft och resurser på att utveckla tjänster för att finnas på de plattformar som publiken använder.
Under året har SVT i enlighet med vår reglering utvecklat riktlinjer för hur SVT förhåller sig till distribution på plattformar som inte är egna. Några centrala utgångspunkter som SVT utgår ifrån för att bedöma vilka plattformar vi ska finnas på är om plattformen bidrar till att förenkla publikens tillgång till och användning av SVT:s innehåll och tjänster och SVT:s oberoende i förhållande till kommersiella aktörer. Läs mer om SVT:s riktlinjer här. Pdf, 516.2 kB.
Osäkerheten om vilka sätt vi kommer ta del av tv på i framtiden är stor, men vi arbetar ständigt med att säkra att publiken kan nå SVT:s innehåll och tjänster.
-
Förlängd distributionsutredning, men inget besked om hantering av ökade kostnader för marknätet
Distributionsutredningen får vidgat uppdrag att utreda marknätets framtid under 2026. Men de ökade kostnaderna för att sända i marknätet är redan här ... Blogg -
Känslan av en delad barndom
Det är något rörande med att Sveriges Television nu ger filmatiserat liv åt Maria Gripes Tordyveln flyger i skymningen för premiär på SVT Play den 11 ... Blogg -
Sverige och kriget – 80 år efter krigsslutet får svenskarnas berättelser nytt liv
Just den här veckan i maj för exakt 80 år kom till sist beskedet världen hade väntat på. Tyskland hade kapitulerat och för Europas del var andra värld... Blogg -
Nytt förkvällsprojekt 2026 med fokus på aktualitet och gemenskap
SVT:s viktigaste superkraft är vår förankring i hela landet. Vi producerar varje dag innehåll från fyra större TV-hus och fler än femtio lokala nyhets... Blogg -
Minoritetsutbudet på SVT Play lockar fler tittare
Helena Olsson om hur strategin för minoritetsutbudet har förändrats för att inkludera en bredare publik. Blogg -
Svenskarnas förtroende för medier fortsatt stabilt – SVT i topp
SVT och sjukvården är de samhällsinstitutioner som har högst förtroende bland svenskarna. I en allt osäkrare omvärld är oberoende medier med högt fört... Blogg