Visselblåsare ska hyllas, inte fördömas
Hanna Stjärne: Den granskande journalistiken kan inte tas för given i dagens Europa.
I november 2014 avslöjades en stor ekonomisk skandal inom EU-samarbetet. Med hjälp av läckor från PriceWaterhouseCoopers kunde ett nätverk av journalister avslöja omfattande skatteflykt med bas i bland annat Luxemburg. SVT och Sveriges Radio var två av de medieföretag som deltog i granskningen och som bland annat kunde visa på omfattande inblandning av svenska företag.
Idag, april 2016, står både två källor till granskningen och en av journalisterna, Edouard Perrin, bakom avslöjandet inför rätta i Luxemburg. Deras brott är i grunden att ha avslöjat uppläggen för allmänheten.
Att i ett europeiskt land åtala en journalist för något som vi alla inser är en självklar rapportering i det allmännas intresse borde vara otänkbart. Samma gäller de två visselblåsare som parallellt står åtalade.
Det processen visar är att vi inte kan ta mediernas granskande uppdrag för givet i Europa. Vi kan vara stolta över den svenska pressfrihetstraditionen, men Europa behöver åtminstone en miniminivå av skydd för journalistik i alla länder, liksom långtgående skydd för de källor som gör den granskande journalistiken möjlig.
Avslöjandena har redan lett till att skattereglerna såväl internationellt som i många länder ses över. Det visar värdet av de åtalades insats.Visselblåsare ska hyllas och inte fördömas.
SVT:s avslöjanden och bevakning om ämnet finns samlat här Länk till annan webbplats..
- PUBLICERAD 26 Apr 2016 - 11.22
- Hanna Stjärne, vd
-
SVT direktsänder statsminister Ulf Kristerssons tal till nationen
SVT sänder statsminister Ulf Kristerssons tal till nationen direkt, söndag kväll klockan 19 i SVT1 och på SVT Play. I SVT2 sänds talet med teckenspråk... Blogg -
Så vill SVT nå unga med nyheter
Nära hälften av alla unga tycker att det är svårt att skilja på vad som är sant eller falskt online, visar en färsk undersökning. För att möta behoven... Blogg -
Israel Palestina på svensk tv 1958–1989
Blogg -
Digital tillit och verifiering: Så rustar SVT sig och publiken mot
SVT:s nyhets- och sportdirektör Anna Careborg beskriver hur SVT arbetar med kvalificerad digital verifiering. Texten är tidigare publicerad i Institut... Blogg
desinformation -
SVT Vetenskap stärks med en rad kunskapssatsningar
I våras berättade vi hur SVT stärker vetenskapsutbudet med en rad kunskapssatsningar, för att möta publikens behov av verifierad kunskap och oberoende... Blogg -
Vetenskap Edge – engagerande vetenskap för en ung generation
Jag har den stora äran att äntligen få presentera Edge, en helt ny tv-satsning som riktar sig till vetenskapsintresserade unga vuxna. Vetenskapsredakt... Blogg